Hvilket materiale svarer til X2CrNi18-9?
Apr 03, 2026
Læg en besked
Hvilket materiale er X2CrNi18-9?
X2CrNi18-9 (materialenummer 1.4307) er et austenitisk rustfrit stål med lavt-kulstofindhold, bredt anerkendt som den europæiske standardækvivalent til AISI 304L. Dette materiale udviser fremragende svejsbarhed, god korrosionsbestandighed (især i svejset tilstand) og er velegnet til højtemperaturapplikationer op til 550 grader. Det kan forarbejdes til forskellige praktiske produktformer, herunder plader, spoler, rør, stænger og ledninger.
Hvilket materiale svarer til X2CrNi18-9?
X2CrNi18-9 (materialenummer 1.4307) svarer til AISI 304L. Det er et austenitisk rustfrit stål med lavt-kulstofindhold, der ofte omtales som 304L eller SUS304L (japansk standard). Den bruges til øget korrosionsbestandighed (især efter svejsning) sammenlignet med 304/1.4301, og er ofte dobbeltcertificeret med 304L.
X2CrNi18-9 kemisk sammensætning (%)
| Element | C | Si | Mn | P | S ① | Cr | Ni | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| min | - | - | - | - | - | 17.5 | 8 | - |
| max | 0.03 | 1 | 2 | 0.045 | 0.03 | 19.5 | 10 | 0.11 |
X2CrNi18-9 Mekaniske egenskaber
| Diameter d (mm) | Varmebehandling eller tilstand | Trækstyrke σb MPa |
Udbyttegrænse σs MPa |
Forlængelse ved brud (eller forlængelse) δ % |
Slagenergi absorberet KV2 J |
|---|---|---|---|---|---|
| d Mindre end eller lig med 160* | +AT | 450~680 | Større end eller lig med 175 | Større end eller lig med 45 | Større end eller lig med 100 |
| d Mindre end eller lig med 35* | +C700 | 700~850 | Større end eller lig med 350 | Større end eller lig med 20 | Større end eller lig med 80 |
| d Mindre end eller lig med 25** | +C800 | 800~1000 | Større end eller lig med 500 | Større end eller lig med 12 | Større end eller lig med 80 |
X2CrNi18-9 Fysiske egenskaber
| Statisk elastikmodul ved forskellige temperaturer (grad) | Termisk udvidelseskoefficient mellem 20 grader og forskellige temperaturer | Termisk ledningsevne | Specifik varmekapacitet | Resistivitet | |||||||||||||
| 20 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700 | 800 | 100 grader | 200 grader | 300 grader | 400 grader | 500 grader | 600 grader | 20 grader | 20 grader | 20 grader |
| GPa | 10-6 K-1 | W/m.K | J/kg.K | Ω.mm2/m | |||||||||||||
| 200 | 194 | 186 | 179 | 172 | 165 | - | - | - | 16 | 16.5 | 17 | 18 | 18 | n.a. | 15 | 500 | 0.73 |
| na: ingen tilgængelige værdier |
Minimum udbyttestyrke ved forhøjede temperaturer (i-leveret tilstand)
| Materialebetegnelse | Varmebehandling tilstand |
Diameter d mm |
Minimum 0,2 %-bestandighed Rp0.2i MPa ved en temperatur (i grad ) på: | |||||||||||||
| Navn | Antal | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 | 550 | 600 | 650 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +AT | d Mindre end eller lig med 160 | 164 | 145 | 130 | 118 | 108 | 100 | 94 | 89 | 85 | 81 | 80 | - | - |
Minimum trækstyrke ved høj temperatur i-leveret tilstand
| Materialebetegnelse | Varmebehandling tilstand |
Diameter d mm |
Minimum trækstyrke Rmi MPa ved en temperatur (i grad ) på: | |||||||||||||
| Navn | Antal | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 | 550 | 600 | 650 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +AT | d Mindre end eller lig med 160 | 440 | 410 | 380 | 360 | 350 | 340 | 340 | 330 | - | - | - | - | - |
Minimum slagabsorptionsenergi ved lav temperatur (på langs)
| Materialebetegnelse | Varmebehandling tilstand |
Diameter d mm |
Minimum frakturenergi ved stødbøjning (i J) (ISO-V-prøver) ved en temperatur (i grader) på: | ||||||||||||||||
| Navn | Antal | -270 | -196 | -160 | -140 | -120 | -110 | -100 | -90 | -80 | -70 | -60 | -50 | -40 | -20 | 0 | +20 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +C700 | d Mindre end eller lig med 35 | - | 50 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 80 |
Varmebehandling af produkter, der er i overensstemmelse med denne europæiske standard
| Materialebetegnelse | Varmebehandling tilstand |
Normalisering, slukning eller opløsningsudglødning temperatur grad |
Type af afkøling① |
Temperering eller nedbør behandling (og tid) grad |
|
| Navn | Antal | ||||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +AT | 1000 til 1100 | w,a② | - |
Hvordan er korrosionsbestandigheden på 1.4307?
1.4307 er et austenitisk rustfrit stål med ultra-lavt kulstofindhold. Dens primære fordel ligger i dens exceptionelle modstand mod intergranulær korrosion; især opretholder det et meget højt niveau af korrosionsbestandighed selv efter svejsning, uden behov for efterfølgende varmebehandling. Det forhindrer effektivt korrosion i de fleste industrielle og bymæssige atmosfæriske miljøer, rangerende som et almindeligt rustfrit stål med enestående korrosionsbestandighed.
1.4307 rustfrit stål udviser god svejsbarhed
1.4307 rustfrit stål er specielt designet til at opnå enestående svejsbarhed, hvilket gør det særligt velegnet til tykke-pladeapplikationer. Dets ekstremt lave kulstofindhold (mindre end eller lig med 0,03%) minimerer udfældningen af chromkarbider under svejsning og sikrer derved fremragende modstandsdygtighed over for intergranulær korrosion uden behov for efter-svejsevarmebehandling.
Bearbejdelighed af 1.4307 rustfrit stål
1.4307 (AISI 304L) rustfrit stål er et austenitisk rustfrit stål med lavt-kulstofindhold, der udviser moderat til god bearbejdelighed. På grund af dens lave hærdningstendens- er den lettere at skære end standard 304 rustfrit stål; for at forhindre overfladehærdning kræver bearbejdning dog stadig brug af skarpe værktøjer, en stabil tilførselshastighed og en høj strømningshastighed af skærevæske.
Er 1.4307 rustfrit stål magnetisk?
1.4307 (AISI 304L) rustfrit stål er ikke-magnetisk i sin standardudglødede tilstand, fordi det er en austenitisk legering. Det kan dog blive let magnetisk efter koldbearbejdning (som tegning eller bukning) eller svejsning, da disse processer kan inducere en faseændring, hvilket øger dens magnetiske permeabilitet en smule.
Hvad er forskellen mellem 1.4307 og 1.4306 rustfrit stål?
1.4306 (X2CrNi19-11) og 1.4307 (X2CrNi18-9) er begge kulstoffattige, austenitiske rustfrie stål (304L type) med fremragende svejsbarhed. Den primære forskel er, at 1.4306 er mere legeret, indeholder højere nikkel og lidt højere krom, hvilket resulterer i overlegen korrosionsbestandighed og bedre dybtrækkende egenskaber.
Ansøgninger
Fødevare- og drikkevareindustrien: Bryggeudstyr, mejeriforarbejdningsmaskiner, fødevareproduktionslinjer.
Kemisk industri: Lagertanke, rørsystemer, varmevekslere.
Farmaceutisk industri: Reaktorer, renrumsrør.
Arkitektur og dekoration: Gelændere, gardinvægsbeslag, elevatorinteriør.
Husholdningsapparater: Køkkenvaske, service, køkkengrej.
1.4307 Rustfrit stål leverandør
Plader: Kold-valsede ruller, varm-mellem-til-tunge plader (tykkelse: 0,3 mm – 100 mm).
Stænger: Runde stænger, sekskantede stænger, firkantede stænger (sort finish eller lyst tegnet).
Rør: Sømløse rør, svejste rør.
Profiler: Vinkelstænger, kanalstænger, flade stænger.

GNEE besidder omfattende erfaring med international shipping, med et servicenetværk, der spænder over 70 lande verden over. Vi bruger professionel emballage-inklusive trækasser, jernrammer eller paller-der overholder søtransportstandarder. Alle produkter er ledsaget af et materialetestcertifikat (MTC) i overensstemmelse med EN 10204 3.1-standarden.


Send forespørgsel






